Deutsch DE

Prosze wprowadzić kod weryfikacyjny

Popraw kod weryfikacyjny
A niech to szlak!

A niech to szlak!

08.11.2013

Szlaki turystyczne oznaczone są kolorami, co nie jest zaskakującą wiadomością. Jednak wbrew powszechnej opinii barwy te nie oznaczają stopnia trudności danego szlaku. Jakie zatem są rodzaje szlaków i o czym informują nas ich kolory?

Znakowanie szlaków turystycznych pojawiło się naturalnie z narodzinami turystyki. W Polsce pierwsze szlaki turystyczne były znakowane i konserwowane przez Towarzystwo Tatrzańskie już w roku 1889. Obecnie zajmuje się tym Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK). Pomimo tego, że szlaki w naszym kraju często pozostawiają wiele do życzenia, to jednak bardziej ułatwiają życie turystom niż je utrudniają. Wyprawa wyznaczonymi szlakami z mapą w dłoni jest chyba najfajniejszą formą wycieczki, szczególnie w naszych przepięknych górach.

Na wstępie warto zapoznać się z definicją szlaku turystycznego, którą podaje nam Uchwała nr 170/XVI/2007 Zarządu Głównego PTTK z dnia 21 IV 2007 r. – jest to podstawowy akt oprawny – instrukcja według której szlaki są znakowane oraz konserwowane:

„Szlakiem turystycznym jest wytyczona w terenie trasa służąca do odbywania wycieczek, oznakowana jednolitymi znakami (symbolami) i wyposażona w urządzenia informacyjne, które zapewniają bezpieczne i spokojne jej przebycie turyście o dowolnym poziomie umiejętności i doświadczenia, o każdej porze roku i w każdych warunkach pogodowych, o ile szczegółowe wymagania nie stanowią inaczej (okresowe zamykanie w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych lub ze względów przyrodniczych na terenach chronionych).”

Według tego dokumentu wyróżniamy następujące rodzaje szlaków turystycznych:

Do szlaków pieszych górskich i nizinnych, ścieżek spacerowych, przyrodniczych i dydaktycznych zalicza się również szlaki Nordic Walking, które oznaczone są znakiem . Wszystkie powyższe formy posiadają swój własny jednolity system znakowania, który musi być zgodny z Instrukcją Znakowania Szlaków Turystycznych. Ważne jest to, by wszystkie rodzaje były komplementarne, ponieważ często różne typy szlaków przebiegają wspólnie.

A jak to jest z tymi kolorami? Czy szlak czarny jest tym najtrudniejszym? Aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości:

Szlak Czerwony – tym kolorem zawsze oznakowany jest główny szlak; zazwyczaj prowadzi on przez najbardziej malownicze i ciekawe miejsca danego regionu;

Szlak niebieski – oznacza szlak, który wymaga pokonania większej odległości, jednak nie oznacza to, że jest trudniejszy;

Szlak zielony i żółty – tymi kolorami oznakowane są tzw. Szlaki „dojściowe” łączące ze sobą główne trasy;

Szlak czarny – to najkrótszy szlak, którym możemy dotrzeć do interesującego nas punktu, np. atrakcji turystycznej.

Jednak jak to w życiu bywa jest wyjątek – szlaki Nordic Walking to jedyny rodzaj szlaków, gdzie kolor oznacza trudność, którą określa się biorąc pod uwagę długość, jak i zróżnicowanie terenu danego szlaku:

Mając te kilka informacji o znakowaniu szlaków turystycznych w Polsce możemy przy następnej wyprawie z łatwością zaplanować trasę. Będziemy już wiedzieć, czy wybrać szlak - czerwony czy czarny, w zależności od tego, czy chcemy się gdzieś dostać szybko, bo już zachodzi słońce i musimy znaleźć nocleg, czy mamy dużo czasu i mamy ochotę popodziwiać piękne widoki oraz zapoznać się z atrakcjami, jaki oferuje nam dany region.

Chętni mogą zapoznać się z tekstem Instrukcji Znakowania Szlaków Turystycznych pod poniższym adresem:

http://www.pttk.pl/pttk/przepisy/instrukcja_znakowania_szlakow_0707.pdf

natomiast instrukcją Szlaków Turystycznych Nordic Walking:

www.kursynw.pl/panel/ckfinder/userfiles/file/Instrukcja_znakowania_szlakow_Nordic_Walking_NOWA.pdf

Autor: eS

Dodaj komentarz

:
:
:
:
Maksymalny rozmiar pliku 2MB
 

( pola wymagane)

Prosimy o sugestie, uwagi i pytania